Czym jest agregat pompowy i jak działa?
Agregaty pompowe to urządzenia bardzo istotne w wielu gałęziach gospodarki, ponieważ służą do nawadniania i odwadniania określonego obszaru. Nie sposób wyobrazić sobie przemysłu, rolnictwa, czy nawet górnictwa bez tak zaawansowanych technicznie urządzeń. Warto jednak wiedzieć, że do każdej z tych dziedzin stosowane są różnego typu agregaty, których parametry dopasowane są do aktualnej potrzeby konkretnej inwestycji. Warto, aby było dobrane do trudnych warunków, ponieważ w wielu sytuacjach może to uratować ludzkie życie, na przykład przy akcjach ratunkowych straży pożarnej.
Jakie jest główne zastosowanie agregatów pompowe?
Agregaty pompowe to zaawansowane pompy przemysłowe, które są na stałe połączone z silnikami napędowymi. Znajdują zastosowanie właściwie w każdej dziedzinie przemysłu. Między innymi są odpowiedzialne za pompowanie ścieków w specjalistycznych oczyszczalniach oraz przy tymczasowych bypassach ściekowych, gdy remontowane są pojedyncze części kanalizacji. Doskonale sprawdzają się na budowach przy odwadnianiu powierzchniowych wykopów lub w górnictwie, gdy zachodzi potrzeba obniżenia poziomu wody w kopalniach przy wydobywaniu kruszyw. Warto wiedzieć, że agregaty w wielu przypadkach są wykorzystywane do prac remontowych związanych z rzekami. Remonty przęseł w mostach to jeden z przykładów, ponieważ często utrudniają je przesiąki wodne.
Agregaty jako pomoc w katastrofach
Warto wiedzieć, że agregaty pompowe sprawdzają się nie tylko w przemyśle, ale także przy pomocy w trudnych sytuacjach. Straż pożarna wykorzystuje głównie agregaty przeznaczone do zanieczyszczonej wody oraz pompy zatapialne, z kolei przy incydentach powodziowych dostępnych jest szereg agregatów, które intensywnie odwadniają dany teren i pomagają usuwać skutki niszczycielskiej siły wody.